ورودپرسشهاي متداولجستجوثبت نامليست اعضاگروههاي کاربرانالرئيسية

شاطر | 
 

 محسن نامجو

اذهب الى الأسفل 
نويسندهپيام
Deep Dark
گروه مدیریت
گروه مدیریت
avatar

تعداد پستها : 277
Age : 31
Registration date : 2007-12-21

پستعنوان: محسن نامجو   الجمعة أبريل 11, 2008 8:02 am

به بهانه ی انتشاره البوم ترنج در ایران: صبحانه , سیگارو چائی
محسن نامجو تا زمانی که در ایران بود، ‌خود را به آب و آتش زد تا آلبومی از آهنگ‌هایش را با مجوز وزارت ارشاد منتشر کند. اما تمام دویدن‌هایش ثمر نداد. مطبوعات غیردولتی ایران، علت کوچ این ستاره‌ی جنجالی به اروپا را نتیجه‌ی «سخت‌گیری»‌های ارشاد دانستند. «ترنج» ابتدا قرار بود توسط شرکت «آوای باربد» منتشر شود، اما ارشاد فعالیت این شرکت را به مدت شش‌ماه به تعلیق انداخت.

محسن نامجو آن موقع، نه تنها به لغو یا تعویق انتشار آلبوم‌اش اعتراض نکرد، بلکه در حمایت از ارشاد سنگ تمام گذاشت. او تعویق کسبِ مجوز «ترنج» را بی‌ربط با ارشاد دانست و گفت: «آدم کلاشی به‌عنوان دلال کسب مجوز در پی کلاهبرداری بود که متعاقب آن «ترنج» از انتشار بازماند.»

حال با گذشت چند هفته از «کوچ موقت» و یا «کوچ قطعی» او، این آلبوم البته با حمایت مدیر قدرتمند روابط مرکز موسیقی حوزه هنری انتشار یافته است. پیش‌ترها نیز نامجو با حوزه هنری رفت‌وآمد داشت و در کنسرت شب‌های طنز تالار اندیشه، گویا ستاره‌ی آن شب‌ها بود. مدیر این مرکز حتی گفته است: «پس از ماه رمضان و بازگشت محسن نامجو به ایران، کنسرتی با حضور او در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار خواهد شد.»
حال حدود یک هفته از انتشار آلبوم «ترنج» می‌گذرد. بنا به گزارش چند نشریه در ایران، استقبال علاقمندانِ نامجو از این آلبوم بسیار قابل توجه و فروش آن بنا به گفته‌ی مدیران فروشگاه‌های موسیقی فوق‌العاده است. مدیر برنامه‌های نامجو هم گفته است که آلبوم مجوزدار «ترنج»‌ متفاوت است با آن چه مردم پیش از این شنیده‌اند. چون نامجو تمام قطعات را مجدداً ضبط کرده و حتی تنظیم برخی از قطعات را هم تغییر داده است.

به نظر می‌رسد،‌ در پی کوچ نامجو و انتشار آلبوم «ترنج» سوژه‌ی داغ «محسن نامجو» در مطبوعات ایران رو به سردی می‌رود. اما پدیده‌ی نامجو، بی‌تردید بعد از این نیز، پرسشِ پاسخ‌‌نیافته‌ی حوزه‌ی موسیقی در ایران خواهد بود. این پرسش هنوز پاسخِ بایسته نیافته است. آن چه درباره‌ی موسیقی او گفته و یا نوشته‌اند، به‌رسم معمول در اینجا، عمدتاً ستایش‌های بی‌مایه بوده است و یا شماتت‌های بی‌پایه.

پرسشِ پدیده‌ی نامجو را باید از وجوه مختلف بررسی کرد. موسیقی او به هر حال خارج از چارچوب موسیقی به شدت محافظه‌کار و معتاد ایرانی است. انسداد فضای تجربه، چه توسط متولیان رسمی فرهنگ و چه از طریق سنت‌گرایان متعصب، دست‌وپای موسیقی را در اینجا، سال‌هاست که بسته است و از این رو است که تجربه‌ی نامجو، تجربه‌ی عجیب و غریبی به‌نظر می‌آید.

کاری که نامجو امروز می‌کند، دو‌ سه دهه پیش از این، مثلاً درهمسایگی ما در ترکیه، «احمد کایا» و بسیاری دیگر کرده‌اند. صدای بُز در موسیقی «کایا» و یا راه یافتنِ «آنتی‌بیوتیک»‌ «راکی» و «دیازپام» به شعر او، اصلاً غریب نمی‌نمود. و یا از زاری‌ها و نعره‌هایش که استانبول آن سال‌ها را می‌سرود، کمتر کسی تعجب می‌کرد.

در ایران، پرسش نامجو،‌ تنها پرسشِ موسیقی نیست. پرسش، پرسشِ فضاست. محسن نامجو در ایران، در گفتار بسیار نرم بود و ملایم، ‌به‌طوری که گاه کفر هوادارانش را در می‌آورد. اما موسیقی او به هیچ روی شباهت به گفتار و رفتارش در جمع نداشت. موسیقی‌اش عاصی بود؛ مثل عصیان جمعی جوانان خانه‌نشینِ شهرهای بزرگ علیه اقتدار ریش‌سفیدانِ زورگو.

نعره‌ها و عربده‌های او دروغین نیست. اگر او در اشاره به آوازخوانی شهرام ناظری می‌گوید: «وقتی او (شهرام ناظری) سراغ مولوی می‌رود، با یک آواز کش‌دار ریتم را از شعر می‌گیرد. مولوی را نباید خواند. باید عربده زد.» بیشتر مواجهه‌ی جوانان شهر با موسیقی سنتی را بیان می‌کند و نیز البته درک و دریافت خویش از موسیقی را.

استادان و معتادان موسیقی سنتی ایرانی، به پدیده‌ی نامجو همچون ادا و اطوارِ سبک‌سرانه‌ی «مرد بی‌اساس» می‌نگریستند. آنان نه شعر تی.اس.الیوت را می‌شناسند و نه ربط شعر او با آواز ابوعطای نامجو را درمی‌یابند و نیز برمی‌تابند.

گویا تنها هوشنگ کامکار که زمانی سعی کرده بود، شعر نیما را به موسیقی سنتی تحمیل کند و یا برعکس، با احتیاط در باب آهنگ‌های نامجو گفته بود: «با مسایل فنی کار ندارم. وقتی با چنین هیجانی می‌خواند، وقتی کار نو می‌کند که این همه جوان را جذب کرده، پس کارش جدی و قابل احترام است.» خصلت پرخاش‌گر موسیقی نامجو در انطباق با متن جامعه‌ی جوان ایرانی، نه ادا است و نه اطوار. اگر ایراد فنی هم داشته باشد، شایسته‌تر آن است که آن را در ربط با رکود و سطح موسیقی ایران نگریست.


نامجو آن‌گاه که می‌خواند: «این که لنگ در هوایی/ صبحونه‌ات شده سیگار و چایی» در واقع حدیث نفس نسل خویش را می‌خواند. نسلی در تکاپو و عاصی، اما خانه‌نشین. پر جوش و خروش، اما پرسه‌زنِ عاطل و در حسرت فضا. خفگی فضای عمومی، این نسل را به زیرزمین‌ها برد و همچنان می‌برد. اما تاب آوردن زیرزمین، هر چند که بسیار بکوشی که تاب آوری، آخر سر ولی بی‌تاب‌ات می‌کند.

«ملاحظات» نامجو در مواجهه با متولیان دولتی فرهنگ، نشان داد که او بسیار کوشید تا بماند و نشد. آهنگ‌هایش نشان داد که او می‌خواست بغض ترکیده‌ی جوانان بی‌پنجره‌ی شهر باشد؛ ولی آن همه سربه‌زیری‌اش و دویدن‌های بسیارش برای انتشار آلبومی از ثمره‌ی سال‌ها رنج و تلاشش، بی‌حاصل ماند. او حتی تا آنجا رفت که «ارشاد» را پدر نامید و خود را فرزند، و گفت حجب و حیای فرزندی اجازه نمی‌دهد که فرزند، دفتر یادداشت‌هایش را نشانِ پدر دهد و البته از کنایه‌ی یادداشت‌ها، اشاره به آهنگ‌های مثلا «مورددار»ش می‌کرد و هربار که «مورد»ی پیش آمد و سبب خشم و یا چشم‌غرّه‌ی ارشادیون شد، او در تأیید تنبیهات ارشاد هیچ کم نگذاشت.

محسن نامجو، آخر سر بار خود بست و برفت و هنوز بار بر زمین ننهاده، ‌در مرور دو موقعیت، یعنی موقعیت بی‌پنجره و موقعیت‌ پنجره‌های گشوده به جهان، دریافت که در آن سوی «بسیار ساده پذیرفته شده است.» رفتار دست به عصای نامجو، در جمع و کردار موسیقایی او، خصلت‌نمای هم‌نسلان اوست. این دوگانگی در اینجا،‌ گاه به تأسی از ادبیات کلاسیک ایران «ذکاوت و رندی» نامیده شده است و می‌شود و گاه چنانچه رسم است و معمول، «رعایت مصالح» و گزک به‌دست مست زنگی ندادن.

اما این مورد دوم، امروز در ایران سیمای با نقاب جوانان مدرن شهری است. پسِ نقاب چیز دیگری است. باری هر آن کس که دری به روی خویش گشوده یافت، از این دوگانگی ملال‌آور و بیمار در رفتار گریخت. البته متولیان رسمی فرهنگ خم به ابرو نمی‌آورند و گاه نیز بسیار شادمان‌اند از این گریختن‌ها.

بعضی‌ها گفته‌اند که نامجو از ماه‌ها پیش با «رندی» خاص خویش مقدمات سفرش را می‌چید. اما آنان، سهم جوانان علاقه‌مند به موسیقی او را، در تمهید این سفر نادیده می‌گیرند. این جوانان تهرانی، دانشجویان رشته‌های تئاتر و سینما و یا موسیقی بودند که با برگزاری کنسرت‌های زیرزمینی و خانگی، امکان مادی سفر او را فراهم آوردند. نامجو وامدار آن‌هاست و بی‌تردید است که او برای جوانان شهرهای ایران که به موسیقی‌اش اُنس می‌گرفتند،‌ دل‌تنگی خواهد کرد، و این دلتنگی است که رشته‌ی اُنس و الفت او را با سرچشمه‌ی صدا و موسیقی، و با فریاد پُردرد جوانان پارک دانشجو و یا سه‌راه آذری حفظ خواهد کرد.

محسن نامجو در برهوت موسیقی ایرانی، از این روی ستاره شد که جدا از استعداد و رنج و تلاشش برای ارائه‌ی موسیقی متفاوت، وضعیت بحرانی و بی‌پنجره‌ی جوانان کلان‌شهرها را دریافت و آن را نعره زد. محسن نامجو، ‌اگر رشته‌ی انس و الفت نگسلد، نه «باب دیلن ایران» که می‌تواند نسخه‌ی ایرانی «احمد کایا» باشد

_________________
Deep Dark
*****ناقوس تنهائی از اعماقه تاریکی*****

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://360.yahoo.com/my_profile-GtLFLHY1fqOWUNE_OtDcid_J1K8Nsw--
Deep Dark
گروه مدیریت
گروه مدیریت
avatar

تعداد پستها : 277
Age : 31
Registration date : 2007-12-21

پستعنوان: برسي و تحليله اثار   الجمعة أبريل 11, 2008 8:28 am

موسيقي سنتي ايراني كه از آن با عناوين <موسيقي اصيل> يا <كلا‌سيك> ياد مي‌شود، دشوارترين مقطع حيات خود را همچون ساير عرصه‌هاي فرهنگي سپري مي‌كند.

به نظر مي‌رسد شعر به‌عنوان اصلي‌ترين رسانه فرهنگي ما در طول تاريخ، با شعر نو، سپيد و با آفرينش رمان‌هاي گوناگون، سريع‌تر از تمام اقسام هنرورزي ايرانيان، خود را با دوران نو سازگار ساخت در حالي كه موسيقي اصيل ايراني در سده گذشته در مواجهه با موسيقي پاپ و استقبال روزافزون ايرانيان از آن به حاشيه‌نشيني روي آورد و در نهايت فقط پاسخگوي طبع و ذائقه موسيقيايي لا‌يه بسيار كوچكي از جامعه ايراني شد.


همچنان‌كه در آغاز برخورد شعر سنتي و نو شاهد نزاع آنان بوديم، كشف و شكوفايي شعر نو در گشودن فضايي نو براي تجربيات شاعرانه، صرفا در ابرام و استواري دست‌اندركاران اين هنر نوپا به دست آمد و مخالفان و منتقدان آن، كه با ظهور شعر نو، نگران زوال ارزش‌هاي شعر سنتي بودند، با پايداري و ثبات عقيده شاعران نو در بيان احساسات‌شان بدين شيوه و با اين اسلوب، عقب‌نشستند و فرصت باروري اين طرح نو را فراهم آوردند. ‌


مهمترين ويژگي آثار محسن نامجو، درهم آميختگي سازوار موسيقي سنتي و پاپ است كه تاكنون بي‌بديل بوده است و نشان از شناخت و تسلط وي به اين دو عرصه موسيقيايي متفاوت دارد، چنان كه صداي سه‌تار و گيتار برقي چنان با يكديگر عجين شده‌اند كه هيچگونه شكاف و فاصله‌اي بين آنها احساس نمي‌شود و در نقش مكمل يكديگر ظاهر مي‌شوند. اين اختلا‌ط صرفا به آهنگ‌ها منحصر نمي‌شود و در بيان اشعار و آواها نيز متجلي مي‌شود، چنان‌كه گاهي در يك قطعه، سعدي و شاملو در كنار هم آورده شده است و بدين ترتيب اين دو شاعر بزرگ كه از لحاظ زماني قرن‌ها با يكديگر فاصله دارند و چشم‌اندازشان به هستي و هستندگان متفاوت و ديگرگون است به همسايگي و همنوايي با يكديگر نائل آمده‌اند يا در پاره‌اي از قطعات، كلمات و عبارات محاوره‌اي در كنار اشعاري كه بار فرهنگي بسيار دارد يكجا به‌هم گره خورده‌اند. ‌


آواهاي محلي، آواز سنتي و فريادهاي رعب‌آور موسيقي راك چنان با يكديگر آميخته‌اند كه نشان از يك هويت چهل‌تكه دارند كه ويژگي بارز انسان امروزي است. اين هويت چهل‌تكه چنان در آثار نامجو متجلي شده كه راه را بر هرگونه روايت يكدست و يكنواخت براساس تقسيم‌بندي‌هاي متداول موسيقي‌هاي شناخته شده مي‌بندد و به‌عنوان يك ناشناخته اسرارآميز هويدا مي‌شود. ‌


اگر استاد عليزاده با اثري چون <ني‌نوا> براي اولين بار يك ساز بادي ايراني(ني) را با اركسترسمفونيك درهم آميخته، در آثار نامجو انواع و اقسام سازهاي زهي و كوبه‌اي ايراني و غربي به‌گونه‌اي به‌كار رفته كه آهنگي روان و بدون تكلف ايجاد كند و در اين راستا همه مرزها و محدوديت‌هاي ساختاري را درهم شكسته است و صرفا در انديشه تجلي بهينه هنر خويش بوده و از هر ساز و ابزاري، فارغ از پيشينه تاريخي و جغرافيايي آن استفاده كرده است. ‌


فريادهاي دلخراش او در روايت اشعار مولا‌نا بهترين تجلي موسيقي راك در موسيقي ايراني است و اين عصيان را چنان با اشعار مولوي عجين كرده كه غبار بيگانگي را از اين نوع موسيقي غربي زدوده است. ‌ توجه به ادبيات فولكلور و اشعار عاميانه از ديگر ويژگي‌هاي بارز آثار نامجو است كه چنان با اشعار مولوي، حافظ و شاملو گره خورده كه به‌عنوان يكي از دغدغه‌هاي مهم او در ارتباط دوسويه با مخاطب خويش و درك زبان روزمره آنان قابل طرح و بررسي است
.

_________________
Deep Dark
*****ناقوس تنهائی از اعماقه تاریکی*****

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://360.yahoo.com/my_profile-GtLFLHY1fqOWUNE_OtDcid_J1K8Nsw--
Deep Dark
گروه مدیریت
گروه مدیریت
avatar

تعداد پستها : 277
Age : 31
Registration date : 2007-12-21

پستعنوان: اخبار   الجمعة أبريل 11, 2008 8:37 am

هدف اصلي نمايشگاه موسيقي كمك به اقتصاد موسيقي است و اميدوارم تا بي‌نهايت استمرار داشته باشد.

به گزارش روابط عمومي نمايشگاه موسيقي،محسن نامجو آهنگساز و نوازنده در بازديد از نخستين نمايشگاه موسيقي و آثار شنيداري تهران گفت: «من به هيچ عقيده و مرامي جز هنر و حرفه موسيقي وابسته نيستم. من به حس‌ها و يافته‌هاي سلول‌هاي خودم وابسته‌ام و اين يافته‌هاست كه در لحظاتي سبب به‌وجود آمدن قطعه علي (ع) و در لحظاتي ديگر باعث پديد آمدن قطعه‌اي انتقادي شده است. هيچ‌كدام از اين قطعات سفارشي نبوده و در راستاي پژوهش‌هاي من در زمينه موسيقي بوده است.»

وي درباره نبود آلبوم «ترنج» در نمايشگاه موسيقي گفت:‌ «فكر مي‌كنم كالايي در اين نمايشگاه عرضه مي‌شود كه مجوز ارشاد داشته باشد و چون آلبوم «ترنج» من توسط نهاد دولتي معتبر ديگري، يعني حوزه‌ هنري مجوز دارد؛ در اين نمايشگاه حضور ندارد.»

نامجو در ادامه درباره مشكلي كه در اعطاي مجوز آلبوم تازه‌اش پيش آمده بود؛ گفت: «اميدوارم كه اگر چالشي پيش مي‌آيد، در راستاي كمك به موسيقي باشد و در نهايت به نفع اين هنر تمام شود. ما هميشه در برابر اولين تجربيات، سردرگم هستيم در حالي كه همين تجربيات تازه است كه زبان تازه مي‌آفريند.»

وي ابراز اميدواري كرد: «تجربه انتظار مجوز براي انتشار آلبوم ترنج براي ديگر كساني كه آلبوم‌هاي تازه دارند، پيش نيايد و ارشاد در دادن مجوز سرعت به خرج مي‌دهد.»

نامجو، برگزاري نمايشگاه موسيقي را بسيار مهم دانست و گفت: «اين نمايشگاه، اولين اتفاق در نوع خودش است و جزو مبارك‌ترين اتفاق‌ها در عرصه موسيقي است. هدف اصلي اين نمايشگاه كمك به اقتصاد موسيقي است و اميدوارم تا بي‌نهايت استمرار داشته باشد.»
22/11/1386

_________________
Deep Dark
*****ناقوس تنهائی از اعماقه تاریکی*****

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://360.yahoo.com/my_profile-GtLFLHY1fqOWUNE_OtDcid_J1K8Nsw--
Deep Dark
گروه مدیریت
گروه مدیریت
avatar

تعداد پستها : 277
Age : 31
Registration date : 2007-12-21

پستعنوان: اخبار   الجمعة أبريل 11, 2008 8:41 am

>>مقامه موسیقائی<< ویژه ی البومه >> ترج<< منتشر شد
بخش سخن سردبير اين شماره مطلبي با عنوان «تاملاتي درباره خصوصي سازي و هنر» آمده است. همچنين «موسيقي در دايره حلال و حرام» مطلب ديگري از حجت الاسلام «سيد علي اصغر تقوي» در اين شماره وجود دارد.


بخش ويژه مقام موسيقايي به محسن نامجو اختصاص دارد كه در آن مطالبي چون «بس نكته غير حسن»از محمدرضا فياض،«نامجو در قاب رسميت»از سيد علي رضا مير علي نقي،«ترنج‌هايي شايد نارنجي تر از ترنج هاي مهماني زليخا»نوشته علي رضا اميني،گفتگوي رضا مهدوي با علي رضا اميني درباره ترنج و ميزگردي در راديو فرهنگ درباره آلبوم ترنج و موسيقي نامجو به چشم مي‌خورد.


،بخش‌هاي ديگر اين شماره به مطالبي چون در ادامه زندگي و آثار «حسن زيرك» آهنگساز و خواننده كرد، «خنياگر عشق ودرد»،«افول مقامات موسيقي عرب»،«او در دروازه بهشت مي‌خواند»درباره پاواروتي،«قوالي» بازبيني گزارش دهمين جشن هنر شيراز،«صفات توده»گفت‌وگو با صمد زارع درباره ساخت ساز و اخبار موسيقي اختصاص دارد. همچنين در آخرين صفحه اين شماره نوشته‌اي در رثاي زنده ياد قيصر امين پور نيز به چشم مي‌خورد.


چهل و دومين شماره مقام موسيقيايي به مدير مسئولي حسن بنيانيان و سردبيري رضا مهدوي منتشر شد.

_________________
Deep Dark
*****ناقوس تنهائی از اعماقه تاریکی*****

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://360.yahoo.com/my_profile-GtLFLHY1fqOWUNE_OtDcid_J1K8Nsw--
Deep Dark
گروه مدیریت
گروه مدیریت
avatar

تعداد پستها : 277
Age : 31
Registration date : 2007-12-21

پستعنوان: رد: محسن نامجو   الجمعة أبريل 11, 2008 8:48 am

آلبوم ترنج "نامجو" در سيزدهمين نشست "نقد نغمه" نقد مي‌شود .


آلبوم ترنج به آهنگسازي و خوانندگي "محسن نامجو" در سيزدهمين نشست نقد نغمه مورد تحليل و ارزيابي قرار مي‌گيرد.

به گزارش روابط عمومي معاونت هنري سازمان فرهنگي -هنري شهرداري تهران؛ سيد عباس سجادي مدير امور موسيقي سازمان با اعلام اين خبر گفت:« نشست‌هاي نقد نغمه كه با حضور منتقدان، كارشناسان و اهالي هنر آلبوم‌ها و كنسرت‌هاي مطرح روز را به بحث مي‌گذارد، در سيزدهمين برنامه خود آ‌لبوم «ترنج» به آهنگسازي و خوانندگي محسن نامجو را با حضور سيدمحمد ساعد(آهنگساز و نوازنده سنتور)، محمدرضا فياضي(آهنگساز و نوازنده سنتور و منتقد موسيقي) و محسن نامجو به عنوان آهنگساز اثر را مورد بررسي قرار مي‌دهد.

سجادي در ادامه با اشاره‌اي كوتاه به برنامه‌هاي نقد نغمه افزود: «در نشست‌هاي نقد نغمه آلبوم‌ها و كنسرت‌هاي مطرح از جمله سمفوني‌ پيامبر(ص) ساخته شاهين فرهت، دو نوازي جلال ذوالفنون و داريوش خواجه نوري مورد ارزيابي قرار گرفته است.»

همچنين از مجموعه 13 برنامه نقد نغمه سه برنامه به صورت موضوعي به نقد موسيقي، نقد تيتراژ سريال‌هاي تلويزيوني و نقد نغمه‌هاي عاشورايي اختصاص داشته است كه در اين برنامه‌ها علاوه بر منتقدان و آهنگسازان هر جلسه نقد نغمه زماني به پرسش و پاسخ حاضران در نشست با آهنگساز و منتقد اختصاص مي‌يابد تا ديدگاه‌هاي شنوندگان حاضر در نشست نيز طرح و مورد بحث و بررسي قرار گيرد.

سيزدهمين نشست نقد نغمه همه روز يكشنبه 19اسفند ساعت 17:30 تالار ناصري خانه هنرمندان برگزار مي‌شود.
منبع : ميراث خبر

_________________
Deep Dark
*****ناقوس تنهائی از اعماقه تاریکی*****

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://360.yahoo.com/my_profile-GtLFLHY1fqOWUNE_OtDcid_J1K8Nsw--
Deep Dark
گروه مدیریت
گروه مدیریت
avatar

تعداد پستها : 277
Age : 31
Registration date : 2007-12-21

پستعنوان: عکس   الجمعة أبريل 11, 2008 9:00 am


_________________
Deep Dark
*****ناقوس تنهائی از اعماقه تاریکی*****

بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
خواندن مشخصات فردي http://360.yahoo.com/my_profile-GtLFLHY1fqOWUNE_OtDcid_J1K8Nsw--
 
محسن نامجو
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1

صلاحيات هذا المنتدى:شما نمي توانيد در اين بخش به موضوعها پاسخ دهيد
 :: موسیقی :: موسیقی راک و متال-
پرش به: